Kultura muzyczna dawnego Gdańska | Akademia Gdańska

0 Comments

mym creator# Wędrówka po wirtualnych muzeach muzycznych Gdańska

## Cykl wykładów Akademii Gdańska
Dobry wieczór państwu. Nazywam się Dominika Ikonnikow. Jestem koordynatorką Akademii Gdańska, cyklu wykładów dotyczących szeroko pojętej historii naszego miasta, organizowanych już siódmy rok przez Instytut Kultury Miejskiej. Tegoroczna, siódma edycja realizowana jest pod hasłem www.miasto.com i dotyczy historii naszego miasta odnalezionej w otchłani internetu. Dzisiejszy, ostatni wykład w tym roku poprowadzi dla państwa Aleksanda Litwinienko.

## Aleksanda Litwinienko – prelegentka
Aleksanda Litwinienko jest absolwentką Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2018 roku ukończyła Gedanistykę w ramach stypendium Fundacji Gdańskiej. Od 2017 roku prowadzi blog Wehikuł Dźwięku, który specjalizuje się w tematyce muzyki dawnej w Polsce oraz archeomuzykologii. Aleksandra Litwinienko zajmuje się badaniami nad archeologicznymi instrumentami muzycznymi, historią kultury muzycznej Gdańska oraz aktywnie uczestniczy w rekonstrukcjach historycznych. Na co dzień pracuje w Bibliotece Głównej Akademii Muzycznej w Gdańsku.

## Domena publiczna jako okno do historii
Tegoroczne hasło www.miasto.com zainspirowało mnie do tego, żeby urządzić w ramach mojego wykładu coś w rodzaju oprowadzania po internetowych muzeach, bibliotekach i innego rodzaju platformach, na których można znaleźć muzyczne gedaniki. W dzisiejszych czasach rozwój domeny publicznej stawia przed nami coraz większe możliwości poznawania naszego dziedzictwa. Możemy to robić spokojnie już bez ruszania się z domu i odbywania dalekich podróży. Zdigitalizowane zbiory w internecie są pomocą zarówno dla badaczy, jak ciekawostką dla szerokiej publiczności muzeów, czy czytelników bibliotek, ale też są pomocne dla muzyków, którzy na wyciągnięcie ręki mają łatwy dostęp do utworów dawnych mistrzów, co pozwala nam też z łatwością wzbogacać scenę koncertową w naszym mieście.

## Bazy zabytków muzycznych
Na początek wspomnę krótko o bazach, z których korzystałam poszukując gdańskich zabytków muzycznych. Ważnym miejscem dla każdego poszukiwacza muzycznych zabytków jest platforma MIMO, czyli Musical Instrument Museums Online. Jest to miejsce, w którym można znaleźć zbiory z dziesiątków muzeów na całym świecie, również z Polski, posiadających w zbiorach kolekcję instrumentów muzycznych. Projekt ten został sfinansowany przez Komisję Europejską i dziś baza zawiera już ponad 64 tysiące obiektów. Wyszukiwarka umożliwia nam tutaj przeszukiwanie pod kątem kolekcji muzealnych, rodzajów instrumentów, datowania tych instrumentów, czy też ich budowniczych.

## Biblioteki cyfrowe jako skarbnice wiedzy
Drugą ważną bazą zbierającą ogromne ilości zabytków jest Europeana. Ona również powstała jako inicjatywa europejska i zbiera zabytki z 3 tysięcy instytucji, takich jak archiwa, biblioteki i muzea z krajów naszego kontynentu. Europeana Collections zapewnia dostęp do ponad 50 milionów pozycji cyfrowych. Są to książki, muzyka, dzieła sztuki i wiele innych. Baza posiada wyszukiwarkę, która umożliwia trochę łatwiejsze szukanie niż MIMO. Można spokojnie użyć hasła Gdańsk lub Danzig i łatwo wyszukać zabytki związane z naszym miastem. Natomiast bazą rodzimą jest strona instrumenty.edu.pl, projekt tworzony przez Instytut Muzyki i Tańca.

## Podsumowanie
Domena publiczna i zasoby internetowe pozwalają nam dzisiaj na odkrywanie historii naszego miasta w sposób niedostępny jeszcze kilka lat temu. Dzięki wysiłkowi instytucji kulturalnych i badaczy, mamy możliwość zagłębienia się w historię muzyki i kultury Gdańska bez wychodzenia z domu. Korzystając z baz danych i zasobów cyfrowych, możemy poszerzać swoją wiedzę, czerpać inspirację i lepiej zrozumieć dziedzictwo naszej miejscowości. Odkrywanie zabytków muzycznych Gdańska poprzez wirtualne muzea staje się fascynującą podróżą w czasie i przestrzeni, prowadzącą do głębszego zrozumienia bogatej historii muzycznej miasta.

source

Étiquettes : , , , , , , , , , , , , , ,

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *